Jak oszczędzać energię i żywność za pomocą bardziej wydajnych urządzeń?

Wybór wydajnych urządzeń w kuchni oszczędza zużycie energii, przedłuża żywotność żywności i pomaga chronić środowisko.
Kuchnia już dawno stała się sercem domu, niezależnie od naszej rodziny, ale czy kiedykolwiek zatrzymałeś się, aby pomyśleć o wszystkich urządzeniach, które masz uruchomione w swojej kuchni? Sama lodówka pracuje już 24 godziny na dobę, każdego dnia. Potem przychodzi czas na resztę.
Jest wiele urządzeń, które odpowiadają za dużą część całkowitego zużycia energii w domu, dlatego warto wiedzieć, jakie korzyści może przynieść wyposażenie kuchni w bardziej wydajne urządzenia.
W czasach, gdy domagamy się od polityków podjęcia działań mających na celu ograniczenie zmian klimatycznych, możemy również zobowiązać się do stworzenia bardziej zrównoważonego domu, a kuchnia jest niewątpliwie kluczowym punktem w naszym domu.
Jest to również kwestia ekonomii domowej i zdrowia: dzięki wydajnym urządzeniom zaoszczędzimy na rachunkach za prąd, unikniemy konieczności ich wymiany co kilka lat i zapewnimy lepsze przechowywanie żywności.

Co to jest efektywność energetyczna?

Efektywność energetyczna to zdolność urządzenia do prawidłowego funkcjonowania przy minimalnym zużyciu energii. Wydajne urządzenie to takie, które zużywa niewiele energii do wykonywania swoich funkcji w normalnych warunkach. Przekłada się to na niższe zużycie energii elektrycznej, niższą emisję zanieczyszczeń i lepszą wydajność w długim okresie.

Jak oszczędzać energię i żywność w zrównoważonej kuchni?

Choć prawdą jest, że najbardziej wydajne urządzenia kosztują nieco więcej, możemy uznać je za doskonałą inwestycję w perspektywie średnio- i krótkoterminowej. W przypadku kuchni jest to o wiele bardziej korzystny zakład, ponieważ zwykle znajdziemy w niej urządzenia o wysokim zużyciu, które są używane niemal codziennie; jeśli zużywają mniej, rachunek za prąd jest mniejszy.
Ale to nie wszystko. Wydajna lodówka, piekarnik czy płyta grzewcza będą działać dłużej i lepiej, więc nie trzeba ich wymieniać co kilka lat. Producenci coraz bardziej starają się oferować wydajne modele wyposażone w najnowsze technologie, które ułatwiają nam życie, maksymalnie optymalizując ich możliwości.
Nie chodzi tylko o zmniejszenie naszych rachunków za prąd, ale chcemy również, aby działały one dobrze, bez awarii, oszczędzając nasz czas i wysiłek w kuchni oraz pomagając nam uzyskać jak najwięcej korzyści z jedzenia. Piekarnik ze złym termostatem może przypalić jedzenie, a na przykład zbyt stara lodówka nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniej temperatury i wilgotności.

Wybierz energooszczędną lodówkę z miejscem na różne produkty spożywcze.

Wybór lodówki jest jednym z najważniejszych w każdym gospodarstwie domowym. Dziś nie do pomyślenia byłoby życie bez tego rewolucyjnego urządzenia, które pozwala nam przedłużyć żywotność żywności, zachowując jej świeżość i wszystkie właściwości przez wiele dni, a nawet tygodni i miesięcy, korzystając z zamrażarki.
Ale nie wystarczy po prostu wypełnić lodówkę bez powodu: sposób i miejsce przechowywania wszystkiego jest kluczem do zagwarantowania maksymalnej konserwacji bez utraty jakości. Zaleca się utrzymywanie stałej temperatury poniżej 5 stopni, oddzielanie surowej żywności od gotowanej i unikanie zbytniego otwierania drzwi, aby uniknąć nagłych zmian.

Oszczędzaj energię podczas gotowania na indukcyjnej płycie grzewczej.

Sposób, w jaki codziennie przygotowujemy posiłki, ma również istotny wpływ na zużycie energii w naszej kuchni. Płyty indukcyjne, choć droższe, są znacznie bardziej wydajne, bezpieczniejsze i trwalsze niż inne systemy gotowania, ponieważ podgrzewają garnek lub patelnię bezpośrednio poprzez pole elektromagnetyczne i osiągają temperaturę optyczną znacznie szybciej i dokładniej, unikając strat energii.
Tego typu kuchenki są bardzo elastyczne pod względem stref gotowania. Niektóre modele mają strefy, które automatycznie dostosowują się do kształtu i rozmiaru każdej patelni nadającej się do indukcji, oszczędzając czas i energię. Ponadto niektórzy producenci wyposażają swoje modele w ciekawe funkcje, takie jak automatyczne wyłączanie, gdy nic się nie gotuje, czy alarmowanie o cieple resztkowym, aby zapobiec przypadkowemu poparzeniu podczas zdejmowania patelni.
Kuchenki indukcyjne są również podwójnie przyjazne dla środowiska. Nie tylko zużywają mniej energii, ale także wymagają mniejszej ilości środków czyszczących. Dzieje się tak dlatego, że ich powierzchnia nie jest bezpośrednio ogrzewana.

Inteligentne piekarniki dla mniejszego zużycia energii.

Piekarnik jest kolejnym niezbędnym urządzeniem w każdej kuchni, ale również zużywa dużo energii; w końcu dostaje swoje ciepło z elementu grzewczego.
Dlatego tak ważne jest posiadanie wydajnych modeli, które szybko osiągają pożądaną temperaturę i zapobiegają stratom ciepła. Dzięki temu możemy wyłączyć piekarnik przed zakończeniem pieczenia, aby wykorzystać potężne ciepło resztkowe, które jest bardzo przydatne do rozmrażania potraw lub utrzymywania ich w cieple, co pozwala zaoszczędzić więcej energii.
Mimo że piekarnik, ze względu na swoją konstrukcję techniczną, zawsze będzie zużywał znacznie więcej energii elektrycznej niż płyta grzewcza czy kuchenka mikrofalowa, urządzenia te są nadal niezastąpione.
Z tego powodu najnowsze nowoczesne piekarniki posiadają specjalne funkcje, aby optymalnie przyrządzić każdy rodzaj potrawy, maksymalizując jej właściwości i składniki odżywcze.
Ponadto, najnowsze piece umożliwiają zaprogramowanie czyszczenia pirolitycznego w nocy, aby skorzystać z tańszych stawek nocnych. Jest to ważny czynnik, ponieważ czysty piekarnik zawsze będzie działał znacznie lepiej, zużywając mniej energii i przedłużając jego żywotność na wiele lat.

Wodooszczędne zmywarki do naczyń.

Zmywanie naczyń jest tak samo ważne jak gotowanie, ale być może nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile wody potrzeba do umycia naczyń i sztućców, nie wspominając o energii potrzebnej do jej podgrzania. Zmywarka o maksymalnej wydajności to zawsze świetny zakład, który nie tylko ułatwi nam życie i sprawi, że będzie ono bardziej komfortowe, ale także zapewni skuteczną dezynfekcję wszystkich naczyń.
Wiele nowoczesnych modeli posiada funkcje umożliwiające zaprogramowanie cyklu prania tak, aby korzystać z tańszych taryf nocnych. Istnieją również zmywarki z programami cichego cyklu, które zużywają mniej energii i pozwalają cieszyć się całkowicie czystymi i suchymi naczyniami po przebudzeniu. Oprócz tych postępów istnieją również inne, takie jak inteligentne procesy czyszczenia.

Używaj pralek oszczędzających wodę i energię.

Jest to kolejne urządzenie o podobnym przeznaczeniu do zmywarki, które nie jest od niej bardzo odległe. Mówimy tu o pralce. Nowe modele pozwalają na zabawę z rodzajami programów, aby dostosować się do poziomu zabrudzenia, przy jednoczesnym poszanowaniu różnych tkanin, a to właśnie maszyny obliczają ilość wymaganej wody, detergentu, temperatury czy cykli wirowania.
Niektóre modele są jeszcze bardziej czujne niż my, ponieważ posiadają system rozpoznawania nadmiaru osadów, który ostrzeże nas, jeśli przesadziliśmy z detergentem. Tryb +eco pozwala również zoptymalizować zasoby, aby zaoszczędzić do 20% wody i energii, a jeśli zaprogramujemy pranie na noc lub gdy nie ma nas w domu, mamy możliwość wydłużenia cyklu, aby osiągnąć większe oszczędności.