Funkcje nowoczesnych wycinarek laserowych, ułatwiające zadania operatora

Rosnące wymogi rynku związane z jakością produktów oraz czasem realizacji zamówień, wymuszają stosowanie innowacyjnych rozwiązań. Dlatego coraz więcej firm wykorzystuje laserowe wycinarki, które umożliwiają w krótkim czasie wycięcie elementu, którego parametry zostały wprowadzone do sterownika. Jakie funkcje wycinarek ułatwiają zadania operatora?

Zalety wycinania laserowego

Wycinanie laserowe umożliwia precyzyjne wycinanie elementów z różnych metali. Stosowane są do cięcia następujących materiałów:
-stali czarnej 0,5 mm do 25 mm
-stali nierdzewnej 0,5 mm do 25 mm
-aluminium 0,5 mm do 25 mm
-mosiądzu 0,5 mm do 20 mm
-miedzi 0,5 mm do 8 mm

Laser może wycinać elementy o określonych kształtach w materiałach o różnej grubości. Za zakres cięcia, odpowiada moc rezonatora, która mieści się w przedziale od 4000 W do 10000 W. Z kolei obszar roboczy wynosi 3000 x 1500 mm – w zależności od modelu wycinarki. W nowoczesnych urządzeniach stosowane są technologie, które ułatwiają pracę operatorowi i ograniczają ryzyko kosztownych błędów, które może popełnić.

Technologie stosowane w nowoczesnych wycinarkach laserowych

W nowoczesnych wycinarkach laserowych, stosowane są innowacyjne technologie, które pozwalają precyzyjnie wycinać elementy z danego stopu. Do popularnych należą:
Technologia Fiber -stosowana w wycinarkach laserowych Mitsubishi GX-F oraz Baykal. To światłowodowy laser, który cechuje się światłowodowym źródłem i prowadzeniem wiązki. Takie rozwiązanie eliminuje konieczność stosowania skomplikowanych układów, które regulowałyby drogę wiązki. Technologia Fiber niweluje ryzyko osłabienia wiązki lasera, np. wskutek zanieczyszczenia soczewki. Wysokie skupienie wiązki światła, umożliwia cięcie materiałów refleksyjnych. Wycinarki mogą zostać zintegrowane z automatycznymi systemami sortującymi.
Technologia Cross flow – kolejna wycinarka laserowa marki Mitsubishi, która posiada rezonator Cross Flow z tzw. poprzecznym systemem wzbudzania gazów. Technologia cięcia laserowego, wykorzystujące CO2. Aktywnie elektryczna mieszanka dwutlenku węgla, kierowana jest do źródła przez system luster. Ten rodzaj lasera generuje niskie zużycie gazu laserowego.
Funkcje nowoczesnych wycinarek laserowych ułatwiają zadania operatora

Nowoczesne wycinarki laserowe posiadają szereg funkcji, które ułatwiają pracę operatorowi. Do najważniejszych należą:

Zaawansowany sterownik

– urządzenia wyposażone są w dotykowy ekran, który umożliwia łatwe ustawienie parametrów i kontrolowanie pracy wycinarki. W każdej chwili operator może zmienić ustawienia. Prosta obsługa sprawia, że sterowanie pracą wycinarek nie wymaga odbywania długich i kosztownych szkoleń. Pracownik może sterować urządzeniem z jednego miejsca, co oszczędza czas. Ultraszybki sterownik wysyła sygnały do czujników, co zapewnia wysoką wydajność produkcji – wycinanie elementów.
Zakres pracy osi X/Y/Z – sprawia, że głowice pracują w 3 płaszczyznach. Dzięki temu nie ma potrzeby manualnej zmiany położenia materiału, co zwiększa wydajność pracy i minimalizuje ryzyko wypadku podczas przesuwania materiału.

Skanery

– innowacyjne wycinarki laserowe posiadają również skaner, który wczytuje do sterownika zakodowane wcześniej dane. Dzięki temu operator nie musi manualnie ustawiać parametrów, co zmniejsza ryzyko błędu i w konsekwencji straty materiału, np. przy ustawieniu zbyt małych wymiarów lub kształtów wycinanego elementu.
Oprogramowanie zewnętrzne – umożliwia integrację z wycinarkami plazmowymi, podłączonymi do systemu. Dzięki temu dane są przesyłane bezpośrednio. Ponadto, integracja z urządzeń z systemem głównym, umożliwia monitorowanie i zarządzanie procesem produkcji.
Wycinarki laserowe umożliwiają wykonanie elementów o określonych wymiarach i kształtach. Zaawansowane technologie przyspieszają proces produkcji, minimalizują ryzyko błędów i pozwalają generować większe zyski dla firmy.